İşitme Hakkında

İşitme Cihazı?

Klasik kulak arkası modellerden kulak içerisine tamamen yerleştirilen ve hiç görünmeyen modellere kadar geniş bir model seçeneği mevcuttur.

İşitme cihazı, işitme kayıplı bireyin duymakta zorlandığı sesleri uygun bir biçimde yükselten elektronik aletlerdir. Basitçe mikrofon, yükseltici ve hoparlörden oluşmasına karşılık günümüzde ileri teknolojilerle donatılmış minik bilgisayar sistemleridir. Bu nedenle son yıllarda üretilen cihazlar yalnızca sesi yükseltmez, gürültülü ortamlarda ayırt etme becerisini de iyileştirmeye odaklı yazılımlar da barındırır. İşitme kayıplı bir bireyin bilmesi gereken en önemli konu; işitme ve işittiğini ayırt edebilme becerisinin birbirinden farklı olduğudur. Kulak duysa bile beyin işitmektedir. Bu nedenle derecesi ne olursa olsun işitme kayıplı bir bireyin ilk hedefi AYIRT ETME BECERİSİNİN KORUNMASI’ dır. Bunun için bireyin alması gereken en önemli önlem derhal işitme kaybına uygun işitme cihazı kullanmaktır. İşitme cihazı kullanmak sanılanın aksine KULAĞI TEMBELLEŞTİRMEYECEKTİR, aksine çalıştırarak tembelleşmesini önler. Kulak tembelleşirse beyindeki ilgili alanlar işitileni ayırt edemez. Ayırt etme becerisi kaybedildiğinde tekrar kazanılması işitme cihazı kullanıcıları için mümkün değildir. Anlama becerisinin kaybedilmemesi için yapılması gereken yegane şey doğru yapılan bir değerlendirmenin ardından HIZLICA işitme cihazı kullanımına geçmektir. İşitme cihazı kişinin kendi işitme kaybına ve kulak yapısına uygun olarak ayarlandığı için kişiye özeldir, başka bir işitme kayıplı tarafından kullanılması odyolojik açıdan uygun değildir.

  • İşitme cihazı seçiminde asıl hedef işitmenin ve anlama becerisinin korunmasıdır. O nedenle estetik tercihlerden önce tıbbi ve teknik tercihler ön planda tutulmalıdır.
  • İşitme cihazı seçimi ve uygulamasında yol göstermeye yetkili meslek grupları odyolog ve odyometristlerdir. Cihaz satıcısının sağlık personeli olduğundan emin olun.
  • İşitme cihazları zaman zaman çok tiz olmamak şartı ile çınlamaları bastırabilmektedir. Ancak her türlü çınlamayı da engelleyememektedir. O nedenle çınlama için özel üretilen Oticon marka işitme cihazlarını deneyebilirsiniz. İDİS şubelerindeki yetkililerden deneme yapmalarını rica edebilirsiniz.
  • İşitme cihazı doğru seçilse bile doğru olarak uygulanmadığı zaman ötme sesi ortaya çıkabilir. Çoğu zaman bu ses kulak kalıbı yapım hatalarından meydana gelse de zaman zaman ayarla ilgili bir problemden de kaynaklanabileceği akılda tutulmalıdır.
  • İşitme cihazlarında yetkili kişi tarafından önerilen pil kullanılmalıdır. Farklı numaralı pil yada saat pilleri kullanılmamalıdır. Piller güneş görmeyen, serin yerlerde muhafaza edilmelidir, buz dolabına konulmamalıdır. Pil takılırken üzerindeki kağıt çıkartıldığında yaklaşık 1 dakika beklenirse pil ömrü daha uzun olabilmektedir.
  • İşitme cihazınızı kuru tutmaya özen gösteriniz, nemden koruyunuz ve kulak kalıbınızı haftada en az 1 kez ılık sabunlu su ile yıkayıp kuruduğundan emin olduktan sonra kullanınız.
  • Son teknoloji işitme cihazları kablosuz teknolojileri de desteklemektedir. Okulda, işte, toplantılarda, TV izlerken veya telefon görüşmelerinde yaşanan problemleri İDİS şubelerindeki yetkili kişilerle paylaşarak YARDIMCI AKSESUARLAR edinebilirsiniz.
  • TV veya gazete reklamlarında tanıtılan ve zaman zaman sokak satıcılarından bile elde edilebilen "ses yükselten" aletleri kesinlikle KULLANMAYINIZ. Kontrolsüz ve ayarsız yapılan ses yükseltimi işitme kaybını artırabilmektedir. İşitme cihazları ise hastanın işitme kaybı yapısına uygun, kişiye özel yükseltim yapmakta ve çeşitli teknolojilerle konuşma anlaşılırlığını artırmaktadır.
  • Küçük bir internet gezintisi ile işitme cihazları hakkında bolca yorum bulabilirsiniz. Lütfen işitme cihazını beyaz eşya önerir gibi öneren bu yorumları dikkate almayınız. Cihaz kullanımı devam eden bir süreçtir ve bu süreçte cihazınızı aldıktan sonra İDİS şubelerinden destek alabilirsiniz. İşitme cihazlarına verilen ücret, cihazı kullandığınız süre boyunca yapılacak kontrolleri de kapsadığından kontrolleriniz için ekstra ücret talep edilmez.
  • İşitme cihazına değil, duyma sağlığına para harcadığınızı ve karşılığını almanın hakkınız olduğunu unutmayın.

Dış kulak yolunda tıkanıklık hissi yaratmayan daha çok yüksek frekans bölgesinde kazanç sağlayan modeldir.

Günümüzdeki yeni teknoloji ürünü, mikrofon ana gövdede, hoparlör kanalda kullanıcı memnuniyetini artırmaya yönelik uygulamaya verilen isimdir.

Dış kulak-kulak zarı-orta kulak ve iç kulak yolu ile işitmeyi sağlayan cihazdır.

Komple kanal içi (CIC), kanal içi (ITC) ve kulak içi (ITE) olarak bilinen hava yollu işitme cihazıdır.

Kulak kepçesinin arkasına takılan, farklı boylarda olan hava yollu işitme cihazıdır.

İşitme cihazından maksimum yararlanmayı sağlamak için silikon ve katalizör kullanılarak yapılan kulak kalıbıdır.

Detaylı Bilgi İçin

Tunç İşitme Merkezi

Selhattin Eyübbi Mah. 339. Sok. No: 26 YILDEM SİTESİ A BLOK KAT 2 NO 5(TESİSLER) Kayapınar/Diyarbakır

0412 251 42 42

Info@Tunctibbiurunler.Com.Tr

Memnuniyet

Tunç işitme olarak işitme cihazı sektörünü ve teknolojisini yakından takip ediyor en iyi ve en güvenilir cihazları hizmetinize sunuyoruz.

Önce Sağlık

Amacımız Mükemmeliyet odaklı ve güvenilir sağlıklı yaşam ortağı olmak. Tüm ihtiyaçlarınızı en doğru ve güvenilir cihazlarla karşılamak

Fiyat Garantisi

Gereken cihazı hem kaliteden ödün, hem'de cebinize zarar vermeden en uygun şekilde size ulaştırıyoruz. Tunç İşitme Olarak sağlığınıza ve cebinize ne kadar önem verdiğinizin farkındayız.